poniedziałek, 12 maja 2014

Tłuszcz w diecie dziecka


pokochajolejrzepakowy.pl
Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ważna jest podaż tłuszczu w diecie dziecka. I nie mówię tutaj o ociekających olejem frytkach lub pierogach okraszonych skwarkami z boczku. Mowa o dobrych nienasyconych tłuszczach NNKT, omega-3 i omega-6, które znajdują się m.in. w olejach, oliwach, maśle, rybach i orzechach.

Rozszerzanie diety

Podczas rozszerzania diety trzeba o nim szczególnie pamiętać. Do każdej porcji zupki dodajemy łyżeczkę dobrej jakości tłuszczu- najlepszym wyborem będzie OLEJ RZEPAKOWY (zawiera najlepszy stosunek kwasów omega-3 do omega-6- ,wybierajmy ten z pierwszego tłoczenia, w szklanych, ciemnych butelkach). Kolejnym dobrym tłuszczem jest oliwa z oliwek i masło (o zaw. min 82% tłuszczu). Pamiętajmy, tłuszcz dodajemy pod koniec gotowania.

Po co ten tłuszcz?

Dzieci potrzebują go do prawidłowego wzrostu i dawki energii. Dieta niskotłuszczowa nie jest dobra dla dziecka. Pamiętać jednak należy, że istnieją różne formy tłuszczu. Zły tłuszcz, czyli NASYCONE kwasy tuszowe (uwodornione tłuszcze) znajdują się we wszelkich fast foodach, margarynach, tłuszczach pochodzenia zwierzęcego. Przyczyniają się do otyłości, zwiększenia poziomu złego cholesterolu i ryzyka wystąpienia chorób serca.

m.edziecko.pl
Tłuszcze nienasycone mają natomiast pozytywny wpływ na nasz organizm. Obniżają poziom złego cholesterolu, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, mają pozytywny wpływ na motorykę przewodu pokarmowego, są nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach ( A, D, E i K) oraz biorą udział w budowie błon komórkowych. Powodują uczucie sytości, dzięki któremu podjadamy mniej niezdrowych przekąsek.

Dobre źródło tłuszczu dla dzieci to masło (min 82% tłuszczu), pełnotłuste mleko (od 2 do 5 roku dzieci powinny raczej pić tłuste mleko aniżeli odtłuszczone), chude mięso, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, awokado i ryby. Ta grupa zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT)


Niedobór dobrych tłuszczów może doprowadzić do problemów w uczeniu się, chorób skóry, zaparć, biegunek, zaburzeń hormonalnych oraz nadwagi..

Biegunka pędraków- a niedobór tłuszczów

Biegunka pędraków zwykle pojawia się po 6 miesiącu życia i może trwać do 4-5 roku. Po tym czasie problem z reguły znika. Biegunkę pędraków można określić na podstawie ilości i jakości stolca. Dziecko oddaje wówczas zwykle od 2 do 6 stolców dziennie. Są one tłuste, z niestrawionymi resztkami, czasem ze śluzem i zwykle nie są oddawane w nocy. Najczęstszą jej przyczyną jest podawanie dziecku zbyt dużej ilości produktów, zawierających cukry proste: soki, słodycze, miód, a nawet owoce oraz produkty bogate w sztuczne słodziki, w stosunku do małej podaży tłuszczów.

aloelife.com.pl
Suplementy diety zawierające kwasy omega reklamowane są czasami jako środki poprawiające procesy uczenia u dzieci. Prostszym sposobem dostarczenia tych składników dziecku jest zmielenie w młynku orzechów, ziaren i dosypywanie ich do płatków śniadaniowych, jogurtu, sałatek owocowych. Innym sposobem jest dodawanie do gotowanego ryżu, makaronu, sałatek i warzyw- awokado lub oleju rzepakowego. Suplementy diety z kwasami omega w diecie dziecka są ostatecznością. Bardziej przyswajalną formą jest zdrowa żywność.

1 komentarze:

Budująca Mama pisze...

U nas zawsze odrobina tłuszczu jest. ADEK pamiętam od wczesnej podstawówki :) Więc się stosuję :) Aktualnie jesteśmy już na krowim mleczku - od krowy zza płota. Robimy kaszkę na 50 ml mleka + 100 ml wody

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...